Všetko, čo potrebujete vedieť o listovom hnojení v ovocných sadoch!  

2024. July 5., Friday

Všetko, čo potrebujete vedieť o listovom hnojení v ovocných sadoch!

 

V sadoch sa nové obdobie hnojenia začína vždy na jeseň a skoro na jar udržiavacím hnojením, oživením pôdy. Neskôr, počas leta však zohráva kľúčovú úlohu prísun živín formou listového hnojenia. Pre udržiavacie hnojenie sadov analýza pôdy je nevyhnutná na stanovenie obsahu živín. Aj analýza stavu lístia je rozhodujúca, je potrebné ju vykonávať pravidelne. Medzi nákladovými faktormi komerčných sadov nie je analýza živín takou významnou položkou, že by sa oplatilo na nej šetriť, najmä čo sa týka nutričného stavu rastlín. Hodnota a použiteľnosť získaných informácií sa zvýši, ak sa odber vzoriek vykonáva včas a odborne, a miesto odberu vzoriek je každý rok identické, jednotky odobratých vzoriek pôdy a listov možno navzájom identifikovať.

Kedy je v ovocných sadoch potrebná ďalšia listová výživa, ako doplnkové opatrenie?

pri zvýšenej potrebe rastlín na živiny;

kompenzovať nižšiu absorpciu cez pôdu, napr. neskorý nástup jari, v chladnom počasí, s cieľom zlepšiť zásoby dusíkom a fosforom;

v prípade zlepšenia celkového stavu alebo odstránenia slabnúceho stavu rastliny, napr. po poškodení rastliny (ľad, vietor, hmyz);

pri odstránení alebo predchádzaní nedostatku živín (predovšetkým mikroelementov);

v záujme zlepšenia kvality ovocia.

 

Veľkou výhodou listového hnojenia je, že nie je ovplyvnené vlastnosťami pôdy, navyše stimuluje príjem živín koreňmi a ich absorpcia je efektívnejšia. Najvhodnejším obdobím na listové hnojenie je vegetačné obdobie rastliny, počas intenzívneho rastu výhonkov a kvitnutia. V tomto období je prípustná koncentrácia roztoku okolo 0,5 %, ale nie vyššia ako 1 %. Výnimkou je doplnenie dusíka na jeseň, po zbere, keď sa môžu použiť prípravky na báze močoviny s koncentráciou do 2-3%.

Počas aplikácie živín by sa jeho množstvo malo prispôsobiť potrebám rastliny, fenologickým fázam. Okrem toho je treba brať do úvahy, že na liestové hnojenie je najvhodnejšia teplota medzi 15 a 25 °C, relatívna vlhkosť 40 až 60 %, bez vetra a zrážok, večer. Ak po hnojení v priebehu 6-10 hodín zaprší, treba ho zopakovať. Okrem tohto prípadu zvyčajne v tej istej oblasti nie je treba aplikovať listové hnojenie 10-14 dní. Je tiež potrebné mať na zreteli, že takýto prísun živín je účinnejší v prípade stromov s menšou veľkosťou koruny. Okrem toho priaznivý účinok aplikovanej živiny závisí od rýchlosti transportu živín. Vo všeobecnosti v tkanivách rastlín sa makroelementy transportujú rýchlejšie a mikroelementy pomalšie.

Priaznivé hodnoty makroživín listov jablone -  tabuľka 1. Optimálna zóna je rozsah +/-10-15%. Dátum odberu vzoriek: koniec rastu výhonkov (od 15. júla – do 15. augusta). Vzorka pozostáva zo zrelých, neporušených listov zo stredu vrcholového výhonku, ktoré sú dostupné.

Tabuľka 1. Priaznivý obsah živín v listoch jablone (sušina %)

 

Na doplnenie dusíka je vhodné obdobie po zbere, pred opadnutím lístia (účel: tvorba rezerv, diferenciácia púčikov, mrazuvzdornosť), fáza myšieho uška (účel: tvorba rezerv, rast), fáza intenzívneho rastu výhonkov (cieľ: diferenciácia púčikov) a koniec kvitnutia (účel: nasadzovanie a tvorba listov). Po opadnutí lístia by sa na účel tvorby rezerv malo doplniť iba malé množstvo dusíka. Na jeseň sa môže použiť prípravok na báze močoviny až do 2-3%. Na doplnenie dusíka odporúčame použiť roztok Mikramid 0,6–1%, 3–6 krát. V prípade príznakov nedostatku je dôležitá aj doplnenie fosforu, ale hlavný dôraz sa kladie na draslík. Dostatočný prísun draslíka zlepšuje trvanlivosť ovocia, priaznivo ovplyvňuje ich farbu a chuť. Je potrebné ho nahradiť počas obdobia intenzívneho rastu výhonkov a počas obdobia sfarbenia ovocia. V záujme intenzívnejšieho začlenenia vápnika a skladovateľnosti, ako aj zlepšenia kvality (prevencia výskytu škvŕn a hnednutia), sa odporúča štyri až šesťkrát suplementácia vápnika, v období intenzívneho rastu výhonkov, štádia zelených vlašských orechov a dozrievania. (0,5-1% roztok kalcinolu a kalcidolu). Buďte opatrní, príliš vysoká teplota znižuje príjem vápnika, a ak je bilancia vody v pôde zlá, absorpcia tiež klesá. Intenzitu príjmu vápnika ovplyvňuje aj podpník alebo odroda.

Jabloň je obzvlášť náročná na Fe-, Mn-, Zn- a B, jej náročnosť na Cu sú stredná. Cu, Fe, Zn a Mg pridané počas obdobia intenzívneho rastu podporujú diferenciáciu púčikov. Odporúča  sa začať vo fáze myšieho uška a pokračovať po nasadzovaní kvetov a plodov. V čase rastu ovocia je tiež potrebné doplniť! Aplikácia bóru je odôvodnená vo fenofáze ružového púčika (účel: na podporu kvitnutia) a na konci kvitnutia, po páde okvetných lístkov (účel: nasadzovanie, tvorba listov). Počas vegetácie sa odporúča používať boritanové listové hnojivo s vysokým obsahom bóru, najmenej 135 g/l, 2-3 krát.