2025. April 11., Friday
Reálne očakávaný výnos a istotu úrody môžeme dosiahnuť len pri správnom základnom hnojení. Pred sejbou kukurice a slnečnice je potrebné aplikovať menšie množstvo dusíka a väčšie množstvo fosforu a draslíka. Preto je logickým technologickým riešením zabezpečiť rastlinám pred sejbou alebo najneskôr súčasne so sejbou potrebné množstvo dusíka na počiatočný rast, ako aj celé požadované množstvo fosforu a draslíka. Požiadavky na tieto dva živiny sa môžu výrazne líšiť nielen v závislosti od očakávaného výnosu, ale aj od zásobenosti pôdy fosforom a draslíkom.
Úrodu ovplyvňujú aj ďalšie pôdne faktory, ako napríklad pH pôdy alebo obsah ílu. Pôdy s vyšším obsahom ílu totiž dokážu živiny viazať pevnejšie, takže rastliny ich môžu prijímať ťažšie a v menšej miere než na stredne ťažkých hlinitých alebo ľahkých piesočnatých pôdach. V takýchto podmienkach sa oplatí zvážiť aplikáciu malých dávok PK-hnojív aj na pôdach s dobrou zásobenostou PK. Dávka 20–30 kg/ha účinnej látky totiž vďaka tzv. „efektu čerstvého fosforu a draslíka“ výrazne zlepší prijímanie fosforu a draslíka rastlinami aj na ťažších (ílovitých alebo soľnatých) pôdach. V prípade kukurice to môže – v závislosti od hybridu (rôzna PK-reakcia) – priniesť aj zvýšenie úrody o 0,8–2,0 t/ha.
Jarné základné hnojenie kukurice a slnečnice NPK hnojivami by sa malo uskutočniť najneskôr začiatkom apríla. Aplikované NPK hnojivá s vyšším obsahom draslíka (napr. 0-10-28; 8-16-24) vďaka vynikajúcej kvalite a vysokej rozpustnosti použitých surovín zabezpečujú rýchlu dostupnosť fosforu a draslíka, takže aj pri jarnej aplikácii sa živiny stihnú včas využiť. Pri jarnom hnojení je kľúčová rýchla rozpustnosť. Kompaktované NPK hnojivá majú pórovitú štruktúru a veľkú špecifickú povrchovú plochu, čo im umožňuje rýchlejšie sa rozpúšťať a uvoľňovať živiny pre rastliny, aj v suchších jarných podmienkach. Ďalšou výhodou je, že obsah dusíka a draslíka je 100 % rozpustný vo vode a obsah fosforu aspoň na 95 % rozpustný. Navyše, v závislosti od zloženia, obsahujú aj síru, vápnik a horčík.
Hoci je potreba draslíka pri kukurici a slnečnici vyššia ako potreba fosforu, na pôdach s nízkym obsahom fosforu sa odporúča používať NPK hnojivá s vyrovnaným pomerom P/K! Výbornou voľbou na takéto pôdy je NPK 8-15-15+B.
Ak by bolo potrebné aplikovať ešte viac fosforu alebo menej draslíka, vhodným riešením môže byť NPK 10-20-10 alebo NPK 10-20-5.
Nezhoršujme zásobenost našich pôd fosforom a draslíkom! Iba správnymi dávkami PK môžeme položiť základy pre stabilné a vysoké úrody! Na Slovensku (podobne ako v Maďarsku) aplikujeme len polovicu až tretinu PK účinných látok v porovnaní s nemeckými alebo francúzskymi farmami, kde dosahujú podstatne vyššie výnosy. Aj preto tam zozbierajú približne o 2 tony kukurice viac na hektár.
Samozrejme, môže sa stať, že dávka aplikovaného NPK hnojiva neobsahuje dostatočné množstvo dusíka pre počiatočný rast. V takom prípade sa odporúča aplikácia Pétisó alebo GreenMax ako štartéra. Pri kukurici platí všeobecné pravidlo, že do termínu sejby by mala rastlina prijať minimálne 30 kg/ha dusíka, ale táto dávka by nemala presiahnuť 50 kg/ha.
Je známe, že pre správny počiatočný rast je potrebné zabezpečiť množstvo dusíka zodpovedajúce 100–200 kg/ha Pétisó alebo 180–300 kg/ha GreenMax! Tieto hnojivá sú výborne vhodné na základné aj štartovacie hnojenie. Okrem dusíka dodávajú do pôdy aj životne dôležitý vápnik a horčík. Pri ich nedostatku je narušené zakoreňovanie, tvorba chlorofylu, znižuje sa odolnosť porastu voči stresu a zhoršuje sa vodný režim rastlín. Na tento účel nie je vhodný ľahko vyplaviteľný dusičnan amónny ani močovina, ktorá má vysoké straty dusíka a negatívne vplýva na klíčenie.
Dusík z dusičnanu amónneho a močoviny sa horšie využíva, tieto látky okysľujú pôdu, znižujú úrodu, zvyšujú náklady na jednotku produkcie a vedú k nižšiemu zisku. Toto platí najmä na zamokrených a suchých pôdach, čo je čoraz typickejšie vzhľadom na meniace sa klimatické podmienky.
Chladné jarné počasie a nízka teplota pôdy obmedzujú schopnosť pôdy uvoľňovať fosfor, čo vedie k oneskorenému klíčeniu a pomalšiemu počiatočnému rastu. Kukurica na to reaguje antokyánovým sfarbením listov. V dôsledku relatívneho nedostatku fosforu rastlina nedokáže využiť svoj prirodzený potenciál na rýchly počiatočný rast, citlivé fázy vývoja sa predlžujú, rastlina sa dostáva do stresu, čo môže spôsobiť výrazné zníženie úrody. Riešením je použitie mikroštartovacieho hnojenia, ktoré podporuje intenzívny rast koreňov a zabezpečuje rýchle a rovnomerné klíčenie rastlín.
Genezis NP Gold Starter 10:48 mikrogranulát obsahuje ľahko dostupné, vysoko vodorozpustné živiny. Odporúčaná dávka aplikovaná súčasne so sejbou je 15–25 kg/ha (Genezis NP Gold Starter 10:48 + 1 % Zn + 0,1 % B + 0,3 % Fe). Živiny sa tak dostávajú priamo do koreňovej zóny klíčiacej rastliny. Vďaka vyvinutejšiemu koreňovému systému sa zlepšuje príjem vody a živín, čo je obzvlášť výhodné na oblastiach citlivých na sucho a pred dosiahnutím úplného zapojenia porastu. V týchto fázach totiž buriny môžu ešte ľahko konkurovať kultúrnym rastlinám. Bez mikroštartéra môže vzniknúť prechodný nedostatok fosforu, aj keď by ho v pôde bolo inak dostatok, čo spôsobí stratu úrody 10–15 %. Nerovnomerné klíčenie môže spôsobiť stratu úrody aj viac ako 2 t/ha, čo predstavuje približne celkové náklady na hnojenie 1 ha kukurice!
Nenechajte si ujsť 10–15 % úrody! Kompaktované NPK, Genezis Gold NP Starter a Pétisó alebo GreenMax!